Prolog: czuły weekend

Wydział Sztuki w mieście 7.0 Satelita: NIENASYCENIE 16–18.5.2019

– Wiesz, co było naszym pechem Bregg? To, że się nam powiodło i że siedzimy tu. Człowiek zawsze wraca z pustymi rękami. (…) – Słuchaj… ale to przecież… to tylko mowa pogrzebowa nad grobem tych – nienasyconych.

Życie nieustannie zalewa nas informacjami o nowinkach technologicznych. Wszechobecne billboardy, telewizyjne reklamy, internetowe banery. „Przecież najnowszy iPhone X jest właśnie dla Ciebie!” Chwila zadumy doprowadza nas do interesujących wniosków. Przyjrzyjmy się, jak szybko technologia zdominowała wszystkie sfery życia publicznego i osobistego. Nie można odmówić temu zjawisku licznych zalet, bowiem gdzie znajdziemy utwór muzyczny, który przez cały dzień nie może wydostać się z naszej głowy? Listy odchodzą w niepamięć, stają się czymś wyjątkowym, romantycznym, szczególnym – dawniej pisane ręcznie słowo miało większą moc, a komunikacja listowna była bardzo popularnym sposobem porozumiewania się. Co powoduje postęp technologiczny? Działania naukowców chcących poszerzać istniejące granice nauki, ciekawość prowadząca do odpowiedzi na pozornie oczywiste pytania czy rywalizacja uczelni, grup naukowych i wybitnych indywidualistów, pragnących zrewolucjonizować świat. Co takiego spaja te wszystkie przestrzenie nauki i technologii? Nienasycenie. Chęć poznania i poszukiwania odpowiedzi, dążenie do czegoś nowego. Pomijając ten czynnik, można by wysunąć odważną tezę – czy człowiek bez tego czynnika dotarłby kiedykolwiek do etapu konstruowania maszyn liczących, udoskonalania własnego ducha, umysłu i ciała lub rozważań nad celem ziemskiej wędrówki?

Galeria sztuki Kraków wybrała tytuł „Nienasycenie” nie bez powodu. Chcemy zwrócić uwagę odbiorców na kilka pozornie banalnych kwestii. Czym jest wartość dla człowieka? Czymś chwilowym, ulotnym, nieosiągalnym na dłużej czy może wartością definiującą nasze życie. Technologia z czasem zmieniła postrzeganie naszych wartości. Odizolowała w pewien sposób jednostki z masy. A może stało się coś zupełnie przeciwnego? Wszechobecny szum, dezorientacja, ślepe podążanie za słowem zasłyszanym na miejskim skwerze, w wiadomościach czy przeczytanym w lokalnej gazecie. Zatrzymajmy się na moment, rozglądnijmy po otaczającym nas świecie. Zadajmy samym sobie kilka prozaicznie prostych pytań, zanim wykonamy skok do przodu.

Kurator: Sebastian Wywiórski
Artyści: Dominik Kotlarz, Justyna Rusinek, Elżbieta Ćwik, Kinga Nałęcz Nieniewska, Magdalena Świerczek, Julia Solomko, Anna Spędzia, Marcelina Mączewska, Ewelina Przybylska, Jakub Dąbrowski

Wydarzenie w ramach Wydziału Sztuki w mieście 7.0 Satelita